Hrad Bezděz

Bezděz je zřícenina raně gotického hradu, který nechal postavit Přemysl Otakar II. a jde o jeho nejlépe dochovaný hrad. Je známý tím, že zde byl vězněn pozdější král Václav II. se svou matkou. Roku 1642 byl dobyt Švédy, později byl v majetku Valdštejnů, nyní je majetkem státu.

Naučná stezka Beškovský les

Stezka je přibližně 1600 m dlouhá a je určena výhradně pro pěší návštěvníky, vede obtížným terénem hlubokého údolí středem pískovcových skal. Podél cesty je umístěno devět informačních panelů, kde se dozvíte základní informace o Beškovském lese, jeho geologii, rostlinstvu, živočišstvu a bezzásahovém režimu v okolím lesním porostu. K naučné stezce se dostanete po zelené značce z osady Beškov nebo po modré z Panské Vsi.

Hrad Houska

Hrad Houska leží jen necelých 5 km od Ždírce. Skrývá se v labyrintu pískovcových skal a údolí. Vede k němu úzká silnička podél lesů a skal od hlavní cesty z Doks do Mělníka. Houska je opředena řadou tajuplných pověstí.

Tajemný je i její samotný vznik. „Na Housce je nejkrásnější to, že nikdo vám neodpoví na otázku, kde se tu ten hrad vzal, kdo ho postavil a hlavně proč vůbec stojí uprostřed tehdejších středověkých pralesů, kde nebyl život, nevedla tudy hranice, neprocházela obchodní cesta. Z nejstarších kronik zaznívá, že hrad je tu kvůli tomu, aby se odsud cosi, nikdy blíže konkrétněji se nepojmenovává, co to má přesně být, nemohlo dostat ven do okolního světa,“ Nejznámější a „nejpravděpodobnější“ brána do Pekla..

Doporučujeme nevynechat zastávku v občerstvení hostince Pod Houskou – rezervace stolu možná na telefonním čísle +420 603 514 581

Naučná stezka pískovcová pohádka

Výchozím bodem okružní stezky, která vás provede krajinou kolem pískovcových věží, je Hostinec pod Houskou. Stezka se 3 zastaveními je vedena po modré a zelené turistické trase. Délka: 2 km